Under den sjuttonde luckan hittar vi något så ovanligt som en youtubeproduktion gone bananas! Och som beskrivet i inlägget från 30 nov så representerar den bra en film som verkligen kan dela publiken.
Många internetkändisar har gjort sina namn stora genom välproducerade videor om spel och filmer. Ett av de första och största namnen är James Rolfe, mer känd som Angry Video Game Nerd (rullar förvånansvärt lätt av tungan) med en webserie med samma namn. Karaktären AVGN har funnits i över tio år nu och banade en helt ny väg för internetrecensenter som ingen hade provat på ordentligt innan, förutom några få som aldrig slog igenom ordentligt. Detta var innan 2007 och Youtube var fortfarande i sin vagga. 2007 slog nämligen Rolfe igenom ordentligt och under de kommande åren började han bolla idén att göra en film baserad på karaktären. Rolfe var (och är fortfarande) en filmskapare så han var redan bekväm med en teknik som de flesta andra på nätet inte var än. 2014 kom AVGN: The Movie ut till ett blandat mottagande. Vissa tyckte det var för mycket referenser till webserien för att kunna stå på egna ben, lite som att James ville nå till en publik som inte var bekant med hans karaktär innan de såg filmen. Jag kan förstå, men tyckte det var en misstag.
Men med James framgång kom det andra internetkändisar som ville göra filmer. De flesta var undermåliga och var fyllda av krystade historier och fruktansvärt skådespel; men visst – de var gjorda för fansen och oftast delvis finansierade av dem också. Sen har vi en rackare som startade runt 2007. Ett filmfan större än de flesta som växt till en stark kraft bland recensenter på nätet idag – Brad Jones aka The Cinema Snob. En karaktär baserad på Roger Eberts och Gene Siskels recension av Friday the 13th: The Final Chapter (1984). Det var så lustigt att två filmkritiker av den kalibern recenserade en film som absolut inte var för dem, självklart hatade de den. Men i och med det formades den cyniska men älskvärda karaktären The Cinema Snob. Vi behöver inte gå in på hela backstoryn, men nu har ni grunden.
Efter ett par år med sin webserie och ett par lågbudget långfilmer under sitt bälte började Jones jobba på The Cinema Snob Movie med regissören Ryan Mitchelle – en film som utannonerades efter Rolfes film men släpptes innan dess release. De jobbade med mycket mindre budget (fortfarande mer än de haft tidigare), mindre effekter och med de som vi idag känner som Team Snob – Jones vänner som ingår i olika delar av hans ”internetimperium”.
Filmen handlar om en down-on-his-luck förlorare till manusförfattare vid namn Craig Golightly (Brad Jones) som försöker få ett av sina manus gjort till en film med sin vän och regissören Neil Hall (Jake Norvell). Men för att det ska gå måste de ha den lokala filmkommittén – en bunt pretentiösa filmvetare – på sin sida, vilket de såklart inte har; mest på grund av deras ordförande Dan Phillips (Ryan Mitchelle). Craig kommer då på idén att förkläda sig till en typisk filmsnobb och infiltrera kommittén för att på nåt sätt få deras godkännande för sitt projekt. Problemet är bara att någon verkar mörda medlemmarna i kommittén en efter en och Craig är det senaste tillskottet i gruppen, vilket väcker polisens intresse. Samtidigt som detta sker faller Craig för Phillips fru Nancy (Brads dåvarande fru Jillian Zurawski) och en farlig romans uppstår. Men vem kan man lita på?
Det mest fantastiska är storyn som verkligen känns som en italiensk giallo (i princip en genre av mordmysterier) där mördaren följer sina offer och mördar dem med typiska svarta handskar som alltid finns i den typen av film. Man undrar verkligen vem mördaren är, även om det kanske känns lite billigt i slutet då man inte fått tillräckligt med ledtrådar för att kunna räkna ut det ordentligt på egen hand. Det är inte ett deus ex machina tillfälle, men det hade kunnat göras bättre.
Jones presterar faktiskt väldigt bra tycker jag, i alla fall om man känner karaktären sedan tidigare och vet att han ska vara lite stel av sig (se Rolfe, lita på din redan etablerade publik) annars kan det verka lite platt. Norvell gör ett över förväntan bra jobb som vännen och regissören och det finns inte mycket att klaga på över hans rolltolkning från en egentligen ickeskådis. Zurawski är fantastisk som filmens femme fatal och har en härligt farlig attityd med sig hela tiden. Mitchelle spelar sin roll överdrivet uppsnoffsig på ett väldigt passande sätt. Man ska ta hela filmen med en nypa salt. Ett par cameos dyker upp såklart varav ett är den förre store internetkändisen Noah Antwiler (mer känd som The Spoony One) som gör en kul biroll roll som producent.
Tekniskt sett är det mycket som hade kunnat göras bättre. Ljudet är under all kritik vissa stunder och bildkvalitén funkar men känns ibland billig (även om det lite är deras grej). Regin funkar utan större problem eftersom de flesta redan var bekanta med karaktärerna och varandra, samma med manuset som innehåller ett par fantastiska scener och repliker. Det finns vissa snygga referenser till serien i form av repliker och så som funkar som skämt även för en ovetande publik – stora bonuspoäng!
All in all så rekommenderar jag er att plocka upp en DVD av The Cinema Snob Movie från Jones hemsida, särskilt om man gillar hans andra grejer och speciellt serien som filmen agerar lite originstory för (det finns faktiskt en djupare story här än vad som hade behövts och vad man räknat med ).
I slutändan kan jag bara citera Craig:
”…the only thing we can do is to hope that our own films, be it an art film or be it a horror film, entertains someone…”